Kde nakupovat biopotraviny

Kamenné obchody :

  • Supermarkety – GLOBUS, INTERSPAR, KAUFLAND, TESCO, BILLA, AHOLD a prodejny BIOPOINT a MAKRO
  • DM DROGERIE MARKT
  • Prodejny COUNTRY LIFE

Označení bio výrobků v supermarketech Označení bio výrobků v supermarketech Označení bio výrobků v supermarketech Označení bio výrobků v supermarketech Označení bio výrobků v supermarketech Označení bio výrobků v supermarketech Označení bio výrobků v supermarketech Označení bio výrobků v supermarketech Označení bio výrobků v supermarketech

Internetové nákupy :

Co vlastně znamená BIO?

Označení BIO potvrzuje, že jde o produkt ekologického zemědělství, jehož pěstitelé či chovatelé myslí na přírodu i na člověka a snaží se je co nejméně zatěžovat.

Co to v praxi znamená ?

Pěstitelé se vyhýbají chemii, proto při pěstování plodin nepoužívají herbicidy, pesticidy, umělá hnojiva a geneticky modifikované organismy. BIO přitom může být jakákoli potravina nebo potravinářský výrobek, nejenom ovoce a zelenina. Značkou se může pyšnit i maso, mléko, uzeniny, vejce či třeba víno. Zvířata mívají možnost výběhu nebo pastvy a co nejpřirozenější krmení. Farmáři se také snaží, aby zbytečně netrpěla a nestresovala se při transportu a porážce – na mase je to znát. Obecně by biopotraviny a produkty v biokvalitě neměly obsahovat umělá barviva, aromatické a konzervační látky, dochucovadla a další cizorodé přídavné látky.

Je BIO zdravější ?

Vědecké studie porovnávaly běžné potraviny a jejich bioprotějšky a zjistily, že některé biopotraviny obsahují více vitaminů a antioxidantů, což jsou látky podílejícím na prevenci rakoviny.

Nevýhody biopotravin

Máme-li hodnotit nevýhody biopotravin, pak první handicap je jasný už na první pohled. Na rozdíl od dokonale vyhlížejících jablek z dovozu vypadají ta BIO hodně skromně, tak trochu jako adepti na vyhození do koše. Chvíle pravdy přichází až po ochutnání, neboť výhodou biopotravin je jejich plná chuť. Obsahují více vlákniny, což je většinou dáno menším obsahem vody v plodinách.