Seniorky a fyzická aktivita

Seniorky a fyzická aktivita
paní Věra Vodičková /vpravo/
paní Marie Nová /vlevo/ s autorkou rozhovoru

Nic není na stáří horšího než nuda a pocit zbytečnosti. Senioři velmi často podléhají představě, že nemohou být fyzicky aktivní, protože jsou nemocní, většina starých lidí má problémy s klouby a páteří, takže vybrat vhodný typ sportu je oříšek. S postupujícím stárnutím se významně zmenšuje množství svalové hmoty a současně také její „funkceschopnost, a to více u těch osob, které nejsou fyzicky aktivní.
Co se děje s naším tělem, když se nehýbeme ? Zásadně ohrožujeme svoje zdraví. Své o tom vědí především dlouhodobě hospitalizovaní pacienti nebo pohybově handicapovaní. Dojde totiž k poklesu imunity, ke ztrátě svalové a kostní hmoty a k rozvoji nadváhy.
Pravidelná fyzická aktivita je nezbytná, neboť lidské tělo je zkonstruováno s cílem „hýbat se“, svaly i klouby se musí pravidelně „protahovat a posilovat“. I jednoduchý pohyb jako je běžná chůze může být prospěšný, aktivuje svalová vlákna a to znamená aktivaci přeměny látek.

Pokud pravidelně cvičíme, zvyšujeme svoji fyzickou i i psychickou kondici. Obě jsou předpokladem dobrého zdraví, které znamená dobrou funkci všech orgánů . Nepříznivé změny v organismu tak posouváme do vyššího věku …
Nemusíte být profesionálním sportovcem, stačí provozovat rekreační sport – ale pravidelně! Díky tomu se vám zvýší oběhová zdatnost, jste odolnější vůči stresu, úzkostem a depresím, posílíte sebedůvěru a zkvalitníte spánek.

 

Představím vám seniorky, kterým se to daří.

Jsou jimi:

 

VODIČKOVÁ VĚRA
75 let
Seniorky a fyzická aktivita

NOVÁ MARIE
65let
Seniorky a fyzická aktivita

ROMOVÁ PETRONELA
65 let
Seniorky a fyzická aktivita

 

  • Proč vlastně cvičíte?

VODIČKOVÁ VĚRA: vždycky jsem cvičila, mám to ráda, ale nebyl čas. I když jsem věděla, že mám cvičit více. Cvičila jsem v lázních po operaci kolene, ale bolelo to. Hledala jsem vhodný druh cvičení, vyzkoušela mnohé a poté začala cvičit na balonech /overballech, pozn. aut./. Bolesti pominuly, i když v průběhu jsem pociťovala mnohá zhoršení, ale vytrvala jsem a nyní už se „ to poddalo“.

NOVÁ MARIE: cvičení a já k sobě patříme. Cvičím odmala, Sokol, potom cvičení maminky s dětmi,cvičila jsem i v porodnici. Cvičení doma pro mne není tak hodnotné jako cvičení v kolektivu., tam je příjemno, energie. Na prvním místě je pro mne tai – či a jóga, poté báječný posilovací systém flow-in, cvičení na balonech a pilatess..

ROMOVÁ PETRONELA: cvičím kvůli páteři, chodila jsem stále na rehabilitace, ale nevedlo to k ničemu, pak jsem zkusila fitness studio a zhubla jsem.

 

  • Jak často cvičíte ?

Seniorky a fyzická aktivita

VODIČKOVÁ VĚRA: chodím denně, když mohu – v sobotu a v neděli odpočívám

NOVÁ MARIE: chodím v pravidelných hodinách jako do zaměstnání, od pondělí do pátku 2 až 3 hodiny– pokud mám volno, nehlídám vnučku a nejsem nemocná

ROMOVÁ PETRONELA: cvičím 2x týdně, chodila bych častěji, ale nemohu, mám nemocného muže

 

    • Co bylo impulsem pro zahájení pravidelné fyzické aktivity?

Seniorky a fyzická aktivita

VODIČKOVÁ VĚRA: byla jsem si vědoma, že je to třeba, ale hledala jsem ten správný druh cvičení

NOVÁ MARIE: předtím jsem chodila do posilovny,kde byli i muži a to mi nevyhovovalo. Tak jsem hledala cvičení, kde budou  posilovací stroje a pokud možno ženské prostředí a zde se mi to skloubilo dohromady. Tady to, na rozdíl od pánských posiloven, voní.

ROMOVÁ PETRONELA: všimla jsem si v blízkosti bydliště fitness a protože mne bolela páteř, rozhodla jsem se začít

 

  • Vnímáte pohyb a racionální stravování jako součást zdravého životního stylu?

Seniorky a fyzická aktivita

VODIČKOVÁ VĚRA: Uznávám, že se má jíst pravidelně. Vařím si sama, zlepšila jsem pitný režim. Vím, kolik mám vypít a dodržuji to, protože jsem v tomto směru měla rezervy. A relaxuji doma na zahradě, nebo návštěvou koncertu, divadla.

NOVÁ MARIE: jsem dobrý teoretik a horší praktik. Bydlím s dcerou , vařím a mladým se přizpůsobuji. Sama bych se stravovala asi jinak, ale v rámci možností kompenzuji nezdravé zdravým – více ovoce, zeleniny. A relaxuji třeba v přírodě - nordic walking mi vyčistí hlavu dokonale...

ROMOVÁ PETRONELA: jezdím na kole, koloběžce, chodím se psem, s holemi, v posilovně jsem aktivní - udělám „čtyři kolečka“a jinak relaxuji u televize - romantický film a kapesník u toho...

 

  • Na kolik let se cítíte?

Seniorky a fyzická aktivita

VODIČKOVÁ VĚRA: Neumím to takhle říct, ale před operací jsem měla problémy - chodila jsem s holí,, ztrácela stabilitu apod., po operaci mi  bylo podstatně lépe, ale stále přetrvávaly obtíže. Obtíže člověka uzemňují a já je nyní nemám, takže i proto se cítím mladší.  Už jsem se cítila „ být bokem“, ale tady ve fitku nás spojují stejné problémy, které společně sdílíme. Mladí tu naši zkušenost nemají. V mém věku mám úplnou potřebu chodit cvičit, ale musíte začít a ne o tom pouze vědět, že  je potřeba cvičit. Chci být soběstačná.

NOVÁ MARIE: cítím se o mnoho mladší, tělo mě díky cvičení zatím poslouchá. Kolikrát při pohledu do zrcadla vidím cizího člověka. Jako bych se zastavila v 45 letech. Je to i o paměti, mentální trénink. Mám známé, kteří mluví jenom o nemocech a to my nemůžeme, při cvičení na to není čas. Hnacím motorem je to těšení se na holky ve fitku. I když se to nezdá,  mám se kam těšit  a to je důležité. Jsem po mnoha operacích a kdybych necvičila a uzavřela se do sebe, nevím,. Cvičení mi pomáhalo, chodila jsem do kolektivu. Když člověk cvičí, viz Peťula /Petronela Romová, pozn. aut./, jak rychle se sem vrátila po operaci, je na tom fyzicky i psychicky mnohem lépe.

ROMOVÁ PETRONELA: vracím se do dětských let, ale nesmí být změna počasí. Když je stálé počasí, je fajn. Cvičení má význam pro celé tělo. Když já začnu „ blbnout“, ostatní zapomenou na problémy. Holkám v legraci říkám - vy stárnete, já mládnu...

 

  • Jak jsou na tom s fyzickou aktivitou vaši partneři?

Seniorky a fyzická aktivita

NOVÁ MARIE: mám přítele, který cvičí pouze v případě, že jej něco bolí. Muži jsou obecně pohodlnější. Ti, kteří v dětství sportovali, pohybovou aktivitu vesměs udržují. Přes léto je aktivní na zahrádce, to ano, ale v zimě je to horší.

VODIČKOVÁ VĚRA: Můj partner cvičit nechodí a ani moje odchody do fitka se mu nelíbí. Navíc nemá parťáka, se kterým by chodil. Ale můj syn je konečně přístupný mým cvikům, které ho učím cvičit, protože ho bolí záda. A já respektuji, že nelze nikomu nic vnucovat, musí přijít on sám. Nabídla jsem partnerovi, že můžeme chodit spolu o víkendu cvičit, ale nechce.

ROMOVÁ PETRONELA: Manžel má protézu a bypass, ale udržuje kontakty s kamarády. Když jsme byli mladí, chodili jsme spolu.  Nyní, když má zdravotní omezení, chodím sama. Také .protestoval, že chodím často cvičit, ale já se nedám!

 

  • Dokážete nyní, s odstupem, zhodnotit přínos cvičení pro vaše tělo a mysl?

VODIČKOVÁ VĚRA: Dospěla jsem k tomu, že cvičení je nezbytné. A oceňuji, že se nám cvičitelky věnují, kontrolují, jak cvičíme – to mi jinde chybělo. Je tu komplexní přístup.

NOVÁ MARIE: Setkáváme se s vrstevníky, s báječnými lidmi stejně naladěnými. Vždycky jsem byla mezi lidmi, chodila s kamarádkou do posilovny, na tai-či .Jsem zvědavá a ráda se učím nové věci.  Fitko je pro mě doplněk a příjemný bonus k mým stávajícím pohybovým aktivitám. Srovnala jsem si tělo.

ROMOVÁ PETRONELA: Jednoznačně mi cvičení dělá psychicky i fyzicky dobře. Mám pocit, jako bych se vznášela...

 

Jistě se shodneme, že oslovené seniorky se aktivně podílejí na zodpovědném přístupu ke svému pohybu, stravování i psychické rovnováze.

Seniorky a fyzická aktivita

Prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc.

člen vědecké rady Endokrinologického ústavu, kterému jsem před časem položila pár otázek, na téma zkvalitnění našeho stáří říká: „téměř každý by se rád dožil vysokého věku, ale nikdo nechce být stár – se všemi atributy stárnutí a přidružené morbidity. Jde tedy o to, abychom se na toto období připravili včas a prožívali své stáří s co možná nejmenšími potížemi.
Na otázku, jak on vnímá prevenci jako součást „aktivní sebeobrany“, odpověděl:
„důležitý je aktivní způsob života pestrá strava, duševní aktivity a také sociální soutěživost, která stimuluje hormony.

Foto zdroj: Radiožurnál

 

Zeptala jsem se také:

Seniorky a fyzická aktivita

prof. RNDr. Anny Strunecké, DrSc

česká vědkyně, pedagožka a spisovatelka /Doba jedová 2011, Doba jedová 2., Přemůžeme autizmus? 2009, Varovné signály očkování 2012

  • Co děláte, paní profesorko, pro to, abyste ve vyšším věku měla ze života radost a Váš život byl produktivní a vitální? Patří do Vašich každodenních aktivit i aktivita fyzická?

Na tuto otázku bych mohla napsat dlouhé pojednání, avšak krátká odpověď spočívá v tom, že všechno, co dělám, dělám s láskou, naplno a s vděčností prožívám každou chvíli svého života. V sedmé dekádě by měl být člověk vděčný za všechno, co mu život přináší, i když to jsou zdánlivě prostá setkání, radost z rozkvetlého stromu nebo z modré oblohy. Jsem vděčná za to, že můžu být užitečná pro svoji rodinu, pro děti i vnoučata a v mém případě pochopitelně i radost z toho, že moje knížky a přednášky nacházejí odezvu u desítek neznámých čtenářů a posluchačů. K tomu, abych mohla podávat plné výkony, se starám víc než kdykoliv v mládí o zdravou stravu, o dostatek spánku a  o zdravý způsob života, ke kterému nezbytně patří i pohyb a fyzická aktivita. Vzhledem ke svému vytížení nezvládám pravidelná cvičení ve fitku nebo v tělocvičně, ale každé ráno cvičím Pět Tibeťanů a Pozdrav Slunci, jak můžu, tak chodím pěšky, mám ráda procházky lesem nebo v přírodě, jezdím k moři, plavu, pracuji na naší veliké zahradě a hodně pohybu mám především se svými vnoučaty. Pravidelně se snažím zařazovat do svého režimu relaxace, koupele a masáže.  Netrpím žádnou nemocí a snažím se svoje čtenáře vést k poznání, že i ve stáří může být člověk zcela zdráv jak fyzicky, tak mentálně. Moje krédo spočívá v přesvědčení, že láska je nejmocnější silou vesmíru a že nám pomáhá překonávat i zdánlivě nepříjemné situace, které život přináší.

Praha, květen 2015

autor: Karolina Kallmunzerová