Aby váš životní styl a vaše sportovní aktivita skutečně odpovídaly sloganu
„sportem ke zdraví“
V žádné jiné oblasti nejsme tak málo důslední, jako v přístupu ke stravování. Každý, kdo sportuje, by měl dodržovat ve svém stravování určitý systém optimální výživy – ta mu zajistí vše, co organismus potřebuje a doplní to, co mu chybí.
Téměř každý z vás ovšem dělá zásadní chyby a nedodržuje tři základní a nejobecnější pravidla:
-
pravidelně jíst, nejlépe 4-5 jídel denně v rozložení snídaně-svačina-oběd-svačina-večeře
-
pravidelně přijímat bílkoviny - v přiměřeném množství každý den alespoň ve třech porcích
-
pravidelně pít – zde hovoříme o základu pitného režimu, kterým je pitná, neperlivá voda
OTESTUJTE SE:
- Víte, čeho docílíte pravidelným stravovacím režimem?
- Máte představu o tom, jaké bílkoviny a v jakém množství denně stravou přijímáte?
- Víte, jaký je nejjednodušší ukazatel vašeho správného pitného režimu?
Pravidelný stravovací režim
Pravidelnost ve stravovacím režimu nám umožní rovnoměrné rozložení přijaté energie, makro i mikroživin do celého dne.
Více...
Je ovšem důležité dodržet optimální poměr mezi objemem a četností přijaté stravy. Náš trávicí trakt není přetížen a všechny systémy v našem těle mají dostatek energie pro fyzické i mentální výkony. Zda budeme pravidelně přijímat 3 nebo 6-7 porcí jídla za celý den je velmi individuální a musí odpovídat požadavkům našeho organismu, fyzické aktivity a typu sportu, který provozujeme.
Méně...
Bílkoviny
Většina lidí získává bílkoviny ze živočišné stravy – masa, ryb, mléka a mléčných výrobků.
Více...
Z rostlinných zdrojů je konzumujeme v podobě obilovin, luštěnin a některých druhů ořechů. K uspokojení minimálních požadavků průměrného dospělého člověka stačí pozoruhodně malé množství – přibližně 1g bílkovin na 1kg aktivní tělesné váhy za den/ závisí na věku, fyzické aktivitě a složení stravy./ Naše tělo využije přesně tolik bílkovin, kolik právě potřebuje. Zbytek je v podstatě rozdělen na dvě části – první z nich skončí v toaletní míse a druhá, které se podaří proniknout do krevního řečiště, se přemění na sacharidy jako případný zdroj energie. Není-li využita, dojde k uložení do zásoby v těle – jak jinak než v podobě tuku.
Méně...
Správný pitný režim
Individuální příjem každého z nás je odlišný – závisí na hmotnosti, funkci potních žláz, úrovni fyzické aktivity, teplotě prostředí.
Více...
Důležitým ukazatelem našeho pitného režimu je barva moči – čím tmavší, tím více naše tělo trpí žízní. Je prokázáno, že jakmile nám chybí 1% vody v těle, klesá výkonnost o 20-40%. Platí pravidlo – nečekejte na pocit žízně a vědomě doplňujte tekutiny! Základ pitného režimu tvoří kojenecká nebo filtrovaná voda, stolní a pramenité vody, bylinkové čaje a čaj zelený, minerální vody s nízkou mineralizací.
Méně...